Greece and the islands- אתר יוון והאיים

האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול באתונה

נגישות באתונה

מי שתכנן את יוון :-), לא חשב על בעלי קשיי ניידות. יוון מאד הררית, וכפריה בנוים בין העליות, עם מליוני מדרגות, דרכים עתיקות וסמטאות משובשות מרוצפות אבנים... בקיצור, קשה. ולא מאד נגיש. 
עם הזמן והמודעות, המצב משתפר. אמנם בכפרים הרריים עתיקים, זה עדיין מאד לא פשוט, ומטעמי שימור, לא ימהרו לסלול מדרכות עבירות, או להכניס מעליות בבתי הארחה (למרות שאנו עדים למלונות קטנים גם בכפרים הרריים שעושים את המאמץ הנוסף כדי להנגיש את המלון, קטן ככל שיהיה, דוגמאת מלון Anavasi Mountain Resort, בכפר פרמנטה ההררי בצומרקה, קטן ומקסים עם 15 חדרים בלבד, אבל לקחו את ההזדמנות שהקורונה זימנה וכיוון שלא היו אורחים, הם ניצלו את הזמן להוסיף מעלית למלון שהוא 2 קומות בלבד).
אבל אתונה היא עיר גדולה ופה המצב הוא אחר. אמנם אינו אידיאלי, אבל המודעות והכוונה קיימת ואנו רואים הנגשה של אתרים חשובים וכמובן מבחר בתי מלון עם אפשרויות נגישות. מגמת השינוי הגדולה בעיר החלה למעשה באולימפיאדת 2004, אז השלטונות קיבלו זרז וסיבה טובה למתיחת פנים רצינית לעיר וגם נושא ההנגשה קיבל מקום חשוב, אז תודה אולימפיאדה. ובאופן כללי, יהיה פשוט יותר להינות מחופשה אתונאית גם בכסא גלגלים, הרבה יותר ממקומות אחרים ביוון.
עדיין ישנם אתרים בולטים בעיר שאין להם נגישות וזה חבל מאד, למשל, גבעת ליקאביטוס, הגבעה הגבוהה ביותר בעיר, שמראשה נשקף נוף פנוראמי של אתונה כולה. הגישה אליה בטלראפיק (דמוי הכרמלית בחיפה), ועל פניו אפשר יחסית בקלות להנגיש את הגישה לקרון, אבל עיריית אתונה עדיין לא מצאה לנכון לעשות זאת, אנו מקווים שבעתיד הקרוב הנושא הזה יטופל גם הוא.
בעמוד זה נתמקד באתרים ובמלונות המציעים פתרונות נגישים.
ראו גם עמוד אתונה באתר יוון הואיים

התניידות
לכולם, ולא רק לבעלי קשיי התניידות, אנו ממליצים להזמין מראש הסעה משדה התעופה של אתונה אל המלון שלכם בעיר (או לכל מקום ביוון), מראש. על אחת כמה וכמה כאשר מגיעים עם כסא גלגלים. 
חברה מקצועית ומומלצת באתונה שמציעה את כל סוגי הרכבים לכל הרכב של נוסעים, בין אם מגיעים עם כסא מתקפל שנכנס גם בתא מטען, ובין אם זקוקים לרכב עם מעלון. הרכבים ברמת תחזוקה גבוהה, כמובן ממוזגים, הנהגים מקצועיים ואדיבים וימתינו לכם באולם מקבלי הפנים, יסייעו עם המזוודות ויביאו אתכם ליעדכם בבטחה, ולא זה לא יקר יותר מלתפוס מונית בשדה, רק נח יותר ובטוח יותר.
להזמנה מראש יש לשלוח מייל באנגלית אל [email protected] ולפרט במידה וזקוקים לרכב עם מעלון.
באתונה קיימת האפשרות לשכור כסא גלגלים, ישנה חברה שזאת פעילותה, מידע באתר החברה - השכרת כסא גלגלים באתונה

אתרים נגישים באתונה
האקרופוליס - האתר מספר אחת בעיר, שיפר משמעותית את הנגישות שלו בשנים האחרונות, עצם מיקומו והאופן בו הוא ממוקם על הגבעה, מקשים על קיום נגישות מלאה ועדיין הביקור באתר כרוך במעט מגבלות. ב-2020 (עוד ניצול נכון של זמן קןרונה), הוקמה באתר מעלית חדשה עבור מתקשים בניידות. עד הקמתה של מעלית זאת, היתה מעלית אחרת שיותר עמדה מעבדה, וכדי להגיע לאתר היה צורך בהזמנה מראש של שימוש במעלית, מה שסירבל מאד את הביקור באתר מספר אחת של אתונה.
המעלית החדשה מגיעה אל ראש הגבעה, עד לאתר עצמו, ובדרך תהנו גם מהנוף שנפרס סביב.המעלית גדולה ויכולה להכיל 2 כסאות גלגלים בו זמנים עם 2-4 מלווים. עדיין, הגישה למעלית כרוכה בכמה מטרים בעליה (ובירידה בחזור), ומצריכה סיוע של אדם נוסף, אלא אם אתם עם כסא גלגלים ממונע כמובן (ואפשר גם לתאם סיוע לביקור באתר). לא נרחיב פה על האתר עצמו כי כל זאת מפורט בעמוד האקרופוליס.

מוזיאון האקרופוליס - המוזיאון שהיוונים מאד מתגאים בו, ובצדק, הוא מוזיאון מרשים ומעניין. נמצא מול הקופות הראשיות של אתר האקרופוליס, והוא נגיש באופן מלא. כמובן שגם במוזיאון וגם באתר האקרופוליס עצמו ישנם שירותים מונגשים.
על מנת להימנע מתורים בקופת האקרופוליס, מומלץ להזמין כרטיסים אונליין, וניתן לעשות זאת בעמוד האקרופוליס המצויין לעיל.

מוזיאון הארכיאולוגיה - הוא מוזיאון חשוב ומרשים מאד נוסף באתונה, ונחשב לאחד המוזיאונים הטובים והחשובים בעולם בתחומו. במוזיאון מימצאים ארכיאולוגים חשובים מאיזורי יוון השונים ומתקופות שונות בהיסטוריה. כתובת המוזיאון - Opos Patission 44. המוזיאון נגיש לחלוטין. למוזיאונים נוספים באתונה ראו עמוד מוזיאונים באתונה.

מרכז סטאברוס ניארחוס - ובשמו המלא  SNFCC - קיצור ל-Stavros Niarchos Foundation Cultural Center. הוא מרכז תרבות ופנינה אדריכלית יפה ויחסית חדשה, ולכן גם נגישה. לצד המבנה הגדול והמרשים הכולל את בית האופרה של אתונה ואת הסיפרייה הלאומית וכולל גם תצפית יפה על פיראוס והמרינה וביום של ראות טובה באופן כללי איזור החוף של אתונה, והוא נגיש לחלוטין עם מעלית רחבה ונוחה עד לתצפית, המרכז כולל גם גן רחב מימדים ובליבו בריכה עם מזרקות מים מרקדות והטיול בגן וסביב הבריכה הוא נגיש לחלוטין. הגישה אל המרכז יכולה להיות באמצעות שאטל חינם מכיכר סינטאגמה, אך כאן יש בעיית נגישות, המיניבוסים אינם כוללים מעלון. ניתן להגיע במונית ממרכז העיר בנסיעה של 10 דקות. מידע נוסף בעמוד סטאברוס ניארחוס.

השכונות של מרכז העיר - המרכז ההיסטורי של אתונה כולל שוטטות בין השכונות הישנות של מרכז העיר, פלאקה, פסירי, השוק בקרמיקוס ועוד. על אף היותן שכונות עם סמטאות צרות, ובפלאקה גם הרבה עליות וירידות ומדרגות, ברחובות הראשיים (עדיין צרים) בשכונות אלה, אפשר לטייל עם כסא גלגלים. הבעיה העיקרית היא עומס התיירים בעונות ובשעות מסויימות ביום שעשויים להכביד ולהקשות מעט על החוויה. באופן כללי, שעות הבוקר הן הנעימות יותר והפחות עמוסות, למעט בשוק, שם המצב הפוך, דוקא שעות הצהרים המאוחרות הן הפחות עמוסות.

אגם ווליאגמני - Limni Vouliagmeni - אגם הספא הטבעי של אתונה בשכונת ווליאגמני הדרומית, שוכן כ-25 דקות נסיעה ממרכז העיר. האגם הטבעי שנביעתו עדיין מסתורית ובגשר חידה שכן הוא שוכן בצמוד לים ולחוף של ווליאגמני אך מימיו מתוקים, תרמיים, עשירים במינרליים ומקור נביעתם לא נודע. באגם תשחו לצד דגיגני הפדיקור הקטנים שיעשו לכם פדיקור כלול במחיר הכניסה לאתר :-), כן, הכניסה לאגם בתשלום וישכמה אפשרויות - החל מעלות בסיסית ועד עלות VIP הכוללת שימוש בכל מתקנים המתחם: מיטות השיזוף, תאים אישיים, מגבת וכו,. האתר נגיש תודה לאל, ומציע חוויית ספא ייחודית וטבעית. מידע מלא בעמוד אגם ווליאגמני.

חוף ווליאגמני - עוד בווליאגמני, שהיא למעשה השכונה הדרומית והיוקרתית של אתונה ולפיכך גם מודעות ומשאבים שמושקעים בה הופכים אותה לידידותית ונגישה, כך גם בחוף הים של ווליאגמני, תהנו מחוף ים יפיפה ומונגש. חוף ווליאגמני הוא חוף ציבורי ומאובזר היטב.
כאן תוכלו למצוא מידע נוסף על חופים נגישים ביוון

סביב אתונה - תוכלו להינות גם מימי סיור מחוץ לעיר, בין אם זה ליעדים ביבשת או שייט לאחד האיים הקרובים. סיורים ליעדים הקרובים לאתונה כמו מחוז ארגולידה בפלופונס, אתר אפידברוס, העיר נאפליון, תעלת קורינתוס ועוד, ניתן לתאם בפניה למייל [email protected] - סיורים אלה מוצעים על ידי חברה מקצועית ומומלצת ויוצאים באופן פרטי בלבד עם נהג דובר אנגלית וברכב מתאים, לכן בפנייתכם ציינו אם אתם מעוניינים בסיור עם רכב עם מעלון, או שרכב רגיל גם מתאים, ציינו מה המגבלה ולכמה אנשים ותקבלו מענה מקצועי.
עם הולידיי פלאן תוכלו לתאם גם סיור אל האי השכן סלמינה, או שייט מאורגן אל האיים הסארוניים.
כמו כן, ניתן להפליג עצמאית, כלומר לא בסיור מאורגן, אל אחד האיים השכנים, לשם כך יש לבדוק לוחות זמני הפלגה באתר, בהתאם ליעד ותאריך. יעד מומלץ מבין האיים השכנים הוא האי אגינה Aigina, כיוון שבעיירת הנמל תוכלו להינות משוטטות עצמאית בין חנויות הבוטיק, דוכני הפיסטוקים, בתי הקפה והטברנות. בנוסף יש באגינה חופי ים נגישים, ואלה מפורטים באתר לעיל המציע מידע על חופים נגישים ביוון.
המעבורות עצמן - שימו לב, לא הרחפות - הן נגישות אך מצריכות עזרה בעליה למעבורת - יש רמפה, וצריך עזרה בדחיפת כסא גלגלים בעליה. ברגע שעולים למעבורת, יש מעלית רק עבור בעלי קשיי ניידות, לעליה לאיזור הישיבה, ושם ההתניידות נוחה כי המעבורת רחבה, המעברים רחבים ונוחים. מדגישים שוב, זה נכון לגבי המעבורות אך לא לגבי הרחפות.

מלונות נגישים באתונה
המצב באתונה טוב משמעותית ביחס לאיזורים אחרים ביוון ויש מספיק היצע של מלונות המציעים מתקנים לבעליי קשיי ניידות. יחד עם ההמלצות המפורטות מטה, אנו ממליצים לוודא בהזמנתכם את המלון שהחדר שאתם מזמינים הוא חדר נגיש, כיוון שיש לציין זאת בעת הזמנת החדר, לא כל החדרים במלון המוצע נגישים או מתאימים באותה מידה. עוד דבר שנמליץ, להתמקם במרכז אתונה ולא בשכונות הסובבות את המרכז או אף צמודות למרכז, על אף שהן יכולות להיות נהדרות, כמו שכונת קולונאקי היפה, אלא שהיא שכונה בעליה, בנויה במעלה גבעה, מה שמקשה על התניידות. לפניכם המלצות למלונות הכוללים חדרים נגישים:

Electra Metropolis -
מלון מרכזי ומומלץ באתונה. מלון חמישה כוכבים ובאחד המיקומים היותר נוחים במרכז העיר, על רחוב מיטרופוליס, שהוא מרכזי מצד אחד, אך נגיש ונח ותוסס במידה בלי להיות עמוס לעייפה כמו הרחובות השכנים, ארמו, הפלאקה והסביבה. הגישה אל המלון וכן הגישה אל החדרים נוחה, יש מעלית נוחה אל כל חדרי המלון, יש שירותים מונגשים וחוט חירום בכל החדרים. יחד עם זאת אנו מזכירים ומדגישים בעת ההזמנה לציין שאתם מבקשים חדר נגיש. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Elia Ermou - 
מלון מאד מרכזי באתונה, בדירוג 4 כוכבים. המלון שוכן על מדרחוב Ermou, אך יש לו גישה גם מצידו השני, דרך רחוב Petraki, כיוון שהכניסה דרך המדרחוב אינה נוחה מן הסתם. במידה ואתם חלק מקבוצה גדולה ומגיעים עם מיניבוס או אוטובוס, מוטב לבחור מלון אחר, שכן הגישה תהיה קשה לכניסת רכב גדול. המלון מתאים ומומלץ למי שמעוניין במיקום מרכזי מאד, וברמה טובה ובמחירים סבירים בהחלט. מבחינת נגישות: במלון יש מעלית שמתאימה גם לכסא גלגלים (במבנים הישנים והמלונות הקטנים באתונה המעליות מאד קטנות, לכן אנו מציינים זאת), יש חדרים מונגשים לכסא גלגלים, למעשה רובם, ובחדרי הרחצה יש כיור מונמך, שירותים מוגבהים עם מעקה בטיחות וחוט חירום. כפי שציינו לעיל, יש לציין בעת ההזמנה שאתם זקוקים לחדר נגיש. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן 

MGallery Collection -
מלון חמישה כוכבים מומלץ באתונה, במיקום מרכזי ונח לגישה, ממש בסמוך לכיכר סינטאגמה בצד היותר שקט של הכיכר.החדרים מונגשים, כך על פי הצהרת המלון, אך כאמור, אנו ממליצים להדגיש בעת ההזמנה את הצורך בחדר נגיש. בכל אופן כל החדרים, כמו גם הגישה למלון, נגישים ויש מעלית נוחה, וכן גג עם בריכת שחיה צופה לנוף, שזה לא משהו נפוץ במרכז אתונה, מעטים המלונות שמציעים בריכה פתוחה ורחבה על גג המלון. במלון יש חדרים וסוויטות ברמות שונות של מחיר. לפרטים המלאים וההזמנה לחצו כאן

NHL - Monastiraki & Keramikos - 
בגזרת מלונות הבוטיק הקטנים, NHL היא רשת חדשה שצצה באתונה וכרגע ממוקמת עם שני מלונות מרכזיים (ועוד קצת פחות מרכזיים) שהאחד בין פסירי למונאסטיראקי, מיקום מרכזי מאד, והשני בשכונת קרמיקוס נושק לפסירי. מלונות אלה הם אופציה מצויינת במחירים נוחים ובכלל למי שמעדיף את האווירה של מלונות בוטיק קטנים עדכניים וצעירים על פני מלונות רשת גדולים. שני המלונות נגישים וכוללים מעלית לכל הקומות, שירותים נגישים עם אסלה מוגבהת, כיור מונמך, מעקה בטיחות במקלחת, חוט חירום. וכמו כן מציע גם עזרים חזותיים, כתב ברייל במעלית ובחדרים. החדרים מרווחים ומאד נוחים ובעיצוב נעים, כוללים מרפסת (לא כל החדרים, שימו לב כשמזמינים). לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן לאחד במונסטיראקי, ולזה בקרמיקוס פה

Nich Hotel Athens - 
מלון ניש הוא מלון 4 כוכבים מצויין שנמצא כ-5 דקות מהפלאקה, כלומר הוא מרכזי, אך על שדרות סיגרו - הרחוב הראשי העובר במרכז אתונה, כלומר, יש לחצות את הכביש כדי להגיע אל הפלאקה. החדרים במלון יפים ונוחים וחלקם נהנים ממרפסת הצופה אל האקרופוליס. מגג המלון כולם יכולים להינות מתצפית לאקרופוליס ונוף לעיר. המלון נח לגישה עם רכב, בזכות מיקומו על השדרה הראשית. המלון נגיש, וכולל מעלית נוחה לכל הקומות, שירותים וחדר רחצה נגישים וכוללים כיור מונמך, אסלה מוגבהת, מעקה בטיחות וחוט חירום. בנוסף המלון נגיש גם עם שלטי הכוונה בכתב ברייל. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Athens Acropolis House -
בגזרת הדירות, בין אם זאת העדפה אישית או מטעמי כשרות. דירה במיקום מרכזי נח, מרחק קצר מכיכר סינטאגמה וקרוב לשכונת פלאקה ושכונת קוקינאקי. דירת חדר עם מטבחון קטן כשגולת הכותרת היא המרפסת הגדולה והרחבה שצופה גם לאקרופוליס, בה תוכלו להינות עם קפה של בוקר ובסיום כל יום, מרפסת גדולה ורחבה וכולה שלכם. בבניין יש מעלית, ועל פי הצהרת הבעלים, הדירה נגישה לכסא גלגלים. כמובן אם יש שאלות ספציפיות בנוגע לנגישות, גודל המעלית וכו', אנו ממליצים לוודא זאת מראש מול הבעלים בעת ההזמנה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

CocoMat BC - 
אחד המלונות המבוקשים, מלון בוטיק מרשת קוקומאט המצויינת, במיקום הכי טוב במרכז העיר, צעדים ממוזיאון ואתר האקרופוליס, בשכונת קוקאקי הנפלאה והשקטה, ויחד עם זאת עם גישה מאד נוחה. המזרונים של קוקומאט ידועים בנוחות המירבית שלהם, למעשה קוקומאט היא חברה המייצרת מזרנים שבעשר שנים אחרונות החלה פותחת מלונות בוטיק ייחודיים ברחבי יוון, ובאתונה בלבד יש 4 מלונות של הרשת, אך המלון הספציפי הזה הוא הנח מביניהם כשמדובר בנגישות בשל מיקומו. יחד עם זאת, מלבד מעלית וגישה נוחה, יש לשים לב שחלק מהחדרים קטנים יחסית, ורק חלק מן החדרים עם מרפסת. אין התייחסות לגבי נגישות בחדר הרחצה, לכן בידקו היטב אם המלון עונה לצרכים שלכם לפני שמזמינים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Kavouri Seaside Luxury Bungalows - 
למי שמתאחסן מחוץ למרכז העיר, בין אם מחפשים נופש בקרבת החוף אך עדיין קרוב למרכז אתונה, ובין אם אתם אחרי טיול ביוון וצריכים לעשות לילה באתונה ובלי רצון או צורך להיכנס למרכז העיר, תכירו את מתחם הבונגלוס בשכונת ווליאגמני, באיזור קאבורי, הוא איזור החוף המבוקש בשכונת ווליאגמני הדרומית והיוקרתית של אתונה. המלון אינו כולל מתקנים נגישים מיוחדים אך כל היחידות במלון נגישות גם לכסא גלגלים, כולן ממוקמות בקומת הקרקע והחדרים מרווחים ונוחים. כל בונגלו הוא בגודל של 35 מ"ר וכולל גם מטבחון. מאד נח מבחינת גישה ומבחינת חניה, וגם במרחק וגישה נוחים אל שדה התעופה של אתונה - כ-25 דקות נסיעה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

זקוקים להמלצות לינה נוספות, עזרה עם הזמנת הסעה/סיור? 
מוזמנים לפנות דרך טופס זה ולפרט מה צריכים

ראו גם: המלצה לשלושה ימי טיול באתונה


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il