אתר העיר אתונה
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

אקרופוליס

האקרופוליס של אתונה acropolis of athens


מלונות מומלצים ליד האקרופוליס באתונה : לחצו כאן

הדרך הקלה ביותר להגיע ממקום למקום במרכז אתונה היא עם מונית או ברגל, מונית ממלון המצוי במרכז אתונה לאקרופוליס תעלה לכם בסביבות ה 4-5 יורו, עוצרים את המונית על הכביש כמו אצלנו בישראל, יש באתונה כמות כמעט דימיונית של מוניות, פשוט וקל.

אקרו-פסגה, פוליס-עיר

אקרופוליס-העיר העליונה, בדרך כלל העיר המקורית ,שם היה שוכן המלך וסביבו מקדשים ומבנים עיקרים של העיר, האקרופוליס הייתה שוכנת על גבעה אשר משקיפה אל העיר ומכל העיר היה ניתן לצפות אל האקרופוליס. האקרופוליס כפי שנאמר הייתה ממוקמת על גבעה ,הייתה מבוצרת ומוגנת וגבוהה לכן נוחה מאוד למלכים ולאנשים בכירים של הערים.

האקרופולויס שבאתונה ובראשו עומד הפרתנון הוא אחד המבנים המזוהים בעולם, חיכויים רבים נרשמו תחתיו. המבנה מייצג שיא של תרבות , יכולת של האדם בעולם העתיק ומסמל תרבות אשר עד היום אנחנו העולם המערבי ובכלל מושתת עליה, דרך חיים אם זה פוליטיקה וחיי חברה, תרבות ובידור (הצגות,מחזות זמר וכו..),ספרות ,ארכיטקטורה ואפילו שפה , אנחנו משתמשים במונחים מתקופת יוון העתיקה ביום יום.

האקרופוליס של אתונה הוא אתר מורשת עולמית תרבותי, האגדה מספרת שמלך הראשון של אתונה  Cerops  אשר נולד מהאדמה, היה חצי בן אדם חצי נחש התמקם בראש הגבעה וקרא לה אתונה.
קצת היסטוריה: תקופה הניאוליתית אשר היא בעצם העת האחרונה של תקופת האבן החדשה (האלף השישי לפנה"ס) כבר אז ישנם ממצאים של התיישבות על הגבעה.
ישנם ממצאים נוספים שכבר בתקופה המיקנית (השלב האחרון של תקופת הברונזה) היה במקום מבנה כלשהו סוג של מגרון אשר גדול סופרי תבל דיבר עליו בספריו הלא הוא הומרוס, בכלל כל התקופה הנ"ל הייתה לתפאורה בשירת הומרוס.

בתקופה הארכאית-800 לפנה"ס על לכ 480 לפנה"ס מלחמת יוון-פרס בתקופה זו יוון התעצבה הגיעה לשיאה במאה החמישית לפנה"ס, בתקופה שבין מלחמת יוון –פרס למלחמת פולופונסית הראשונה הנהיג את אתונה מצביא ששמו פריקלס ,פריקלס הידוע כ"האזרח הראשון של אתונה" קידם את אתונה מבחינה תרבותית וארכיטקטורית כאחד, תחתיו נבנו רוב המבנים שעל האקרופוליס באתונה, אקרופוליס תפקדה ומבניה נשמרו גם בתקופה הרומית וימיי הביינים.

ב 1458 כבשה האימפריה העותומאנית את אתונה, במאה ה-17 גודלה של אתונה הייתה כשל כפר ,ב1687 פלשו הוונציאנים לאטיקה לאחר ניסיון כושל של הטורקים לפלוש לוינה, האחרונים זיהו שכוחם של הטורקים קטן ואלו התקיפו, באחת מההתקפות פגז טועה (או לא) מצא את עצמו מרחף לעבר האקרופוליס בה עמד בגאון מבנה מונומנט ושמו פרתנון הלא הוא המבנה הידוע ומכובד בו נרחיב קמעה מאוחר יותר, במבנה זה נחו להם התחמושת (אבק שריפה) של הטורקים, הפגז התפוצץ וכך החלה דרך הרצופה של הרס המבנים. חלק ניכר מהמבנה נהרס, לא די בכך, הטורקים החליטו לבנות חומה ומי אם לא ישחק תפקיד טוב יותר מחומה מאשר האבנים של האקרופוליס וכך היה.

במאה ה-19 נלקחו על ידי תומאס ברוס והשגריר הבריטי פסלים יוונים ואוצרות לבריטניה, משנת 1975 משרד התרבות היווני עסוק בשיקום האיזור, פאנאתאניה היה פסטיבל שנערך מידי שנה להלל את תרבות יוון ואת כוחה, הפסטיבל הראשון נערך ב566 לפנה"ס ובו תחרויות ספורט ,מוסיקה,ריקודים ועוד...דרך פאנאתאניה היא דרך אשר הובילה לאקרופוליס, נבנתה באופן מחושב ומכוון כדי להעצים את יופיה וכוחה של האקרופוליס, ה"אגורה" שדרכה עברה דרך זו הייתה בעצם מרחב עירוני בו היו מבנים שונים,מבני ציבור ועוד.

קצת אדריכלות:
האדריכלים ביוון היו בקטגוריה של אמן (עם קובוץ) כלומר מומחה בתחומו אמנות עם יעילות, האמנים הללו כמו הרבה אמנים בהיסטוריה לא זכו להכרה בזמן חייהם אלא לאחר מותם כך גם איקטיניוס אשר בנה את הפרתנון.האדריכלות של יוון העתיקה (הקלאסית וההלניסטית)השפיעה רבות על עולם הבניה המודרני אשר בנו מבנים עם אלמנטים יוונים קלאסים,לדוגמא "שער ברנדבורג" "קפיטול בוושינגטון" "בית האופרה המלכותי קובנט גארדן"אשר בלונדון.

הנה שלושה סגנונות של עמודים בסגנון יווני ,הראשון ה"דורי" סגנון של עמוד חסון וחלק אשר בראשו ובתחתית ישנו משטח מרובע שטוח, סגנון מסיבי אשר היה ידוע יותר ביבשת יוון.הסגנון השני "יוני" עמודים דקים יותר אלגנטים עם קימורים וקישוטים בראשו של העמוד,השלישי "קורינתי" אשר היה המפואר מבין השלושה עם הרבה פרטים טכנים בגימורים שלו,לכן גם היה פחות שכיח מבין השלושה, המאפיינים העיקרים של סגנון התקופה, הבנייה נערכה בעקר מחומרים כמו שיש ואבן, רוב המבנים היו סימטרים, גמלונים היה מאפיין יחודי ליוון שזה מבנה של משולש שווה שוקיים ,כפי שנאמר סגנון העמודים היה דומיננטי בהחלט. האדריכלות היוונית היא סמל של מצוינות ,דיוק. המקדשים היו בנויים על בסיס מלבני ,שורה אחת או יותר של עמודים (יוני או דורי) על כל צד, צורות מאוחדות קבועות אשר משתלבות בצורה הרמונלית וסימטרית במבנה העשויות מאבן גיר ושיש ,האלמנטים של המקדש בעבר היו עשויים גם מעץ.

המבנים באקרופוליס של אתונה היו מסודרים בעיקר בהתאם למבנה טופוגרפי לדוגמא התיאטרון אשר בנוי על גבעה נוצר בה יכלו לצפות גם היושבים המרוחקים, כך נוצר היציע ,אגב המילה תיאטרון משמעותה לצפות

מספר מבנים עיקרים באקרופוליס:
הפרתנון-אולי המבנה הידוע על האקרופוליס ,נבנה בין 447 לפנה"ס ל-432 לפנה"ס ע"י האדריכלים הם Iktinos  ו  Kallikrates ,המבנה הוקם לכבוד האלה "אתנה" ,אתנה אלת החכמה והמלחמה,הבתולה הנצחית. הפרתנון מלבד מקדש היה גם בית אוצר ,מאוחר יותר היה גם למסגד ולבית אחסון של אבק שריפה בתקופה העותומנית.

התיאטרון-תיאטרון דיוניסוס אל הטבע והפריון אשר מזוהה כאל היין, נבנה לכבודו. סוף מאה ה-6 ותחילת ה-5 לפנה"ס, התיאטרון נבנה על גבעה אשר יצרה יציע בצורת פרסה. במרכז התאטרון הייתה האורכסטרה ובה מזבח לכבוד דיוניסוס, מתחת היו החדרים של "כירון" המעביר את המתים אל השאול. ארכאתוס-מקדש אשר נבנה לכבוד המלך ארכאתון אשר נולד לפי המיתולוגיה באופן די מוזר, נולד מהזרע של האש של הפיסטוס אשר זה ניסה לאנוס את אתנה וזו זרקה את זרעו וכך נולד המלך. פרופילאה-שער בכניסה של האקרופוליס.(שער ברנדבורג ברלין) זהו רק קמצוץ ממה שניתן לראות האקרופוליס, חזרה לימינו...לדעתנו בימי הקיץ מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות מכיוון שהשמש עדיין לא קופחת על הפדחת. למרות זאת ישנם מספיק בתי קפה ומסעדות בדרך לאקרופוליס בהם אתם יכולים לנוח ולהרהר על הודות האלה אתנה.

מלונות מומלצים באתונה
כנסו לעמוד המלונות המומלצים שלנו לבחירה נכונה של מלון באתונה
 
רשימת המלונות המומלצים באתונה שלנו, היא רשימה שמתעדכנת כל הזמן ע"פ ציונים שמקבלים המלונות מאתרי ההזמנות השונים, לכן הרשימה עדכנית ומומלצת מאד!
למידע נוסף »

מיקום האקרופוליס של אתונה והוראות הגעה :
האקרופוליס ממוקם מעל רובע פלאקה [אתונה העתיקה] שהינו גם הרובע המתוייר ביותר של אתונה, אם תגיעו לאתונה ברכבת התחתית מנמל התעופה, רדו בתחנת monastiraki athens, צאו מהתחנה והביטו ימינה ולמעלה, אז האקרופוליס יופיע בפניכם במלא הדרו, תחנה אחת נוספת מסינטאגמה ברכבת לכיוון elliniko תוביל אתכם לתחנת acropoli זו הנקודה הקרובה ביותר לכניסה למתחם האקרופוליס, בקיץ הצטיידו בנעלים נוחות להליכה ובשתיה, אמנם על האקרופוליס עצמו הגבוהה יחסית קיימת לעתים רוח קלילה אך עשוי להיות חם ולח, תהנו.

מוזיאון האקרופוליס
בסמוך לכניסה לאקרופוליס (הכניסה הסמוכה לתחנת המטרו akropoli) ישנו גם מוזיאון חדשני אשר הושק ב 2009 ,המוזיאון בעל מספר קומות, האדריכל שמו ברנרד טרמוי, עלות המבנה 130 מיליון יורו וגודלו כ14,000 מ"ר. במוזיאון תוכלו לראות מבנים עתיקים שנשתמרו, פסלים כמו פסל הינשוף הידוע מתחילת המאה ה-5 לפנה"ס לכבוד אתנה, פסל של אלכסנדר מוקדון מסוף המאה ה-4 לפנה"ס , ניתן גם לראות גמלונים אשר הוזכרו לפני כן שהם משולשים שווי שוקיים אשר היו כקישוט על המבנים ובהם ישנם שליטות כקישוטים וכסיפורי אגדות ועוד והרבה.

בכניסה למוזיאון היא מהמדרחוב :Dionysious Avepagitou
כתובת:Makigianni 2-4 Plaka Athens

המוזיאון סגור בימי שני.
תאריכים נוספים בהם המוזיאון גם סגור בשל סיבות נוספות :
1/1  6/1  25/3  1/5 15/8 28/10  25-26/12

בדרך כלל מוזיאון האקרופוליס פתוח מ8:00-20:00 למעט התאריכים הבאים:
22 לאפריל מ 12:00-18:00
23 לאפריל מ 8:00- 15:00

הגעה לאקרופוליס:
מטרו קו 2 האדום לתחנת Akropoli,
אוטובוסים מספר 230 ו 231
 
ימים ושעות פתיחת מתחם האקרופוליס ועלויות כניסה :
מחיר 20 יורו לאדם או 30 יורו לאדם בכרטיס משולב ביחד עם מוזיאון האקרופוליס.
זכאים להנחה [ תעודת פנסיונר או ילדים, 10 יורו ].
קיץ-יום שני עד שבת-7:30 -19:00
יום ראשון 10:00-19:30
חורף-9:00-15:30
שימו לב שהשעות עשויות להשתנות בשל אילוצים מוניציפליים ושביתות וכן גם המחירים.

ראו את עמוד עמוד אטרקציות ופעילויות באתונהלהזמנות, מונית, הסעה, מנמל התעופה או מכל מיקום באתונה, חייגו : 03-6206147
אנו לא גובים עמלות הזמנה או דמי טיפול על הזמנת הסעות ומוניות באתונה!
או כנסו לאתר הבא להזמנה עצמאית באותו המחיר :
findtaxi.gr


כללי זהירות בעת ביקור באקרופוליס באתונה :
רצוי מאד לקחת מדריך מקומי ואיתו לבצע את הסיור באתר האקרופוליס, אם אתם מטיילים עצמאית חשוב להקפיד על הליכה באיזורים המותרים בלבד ולא לחצות את השטחים האסורים למעבר, לא אחת מטיילים מרחבי העולם אשר חצו את האיזורים האסורים להליכה מצאו את מותם בנפילה מההר עליו בנוי האקרופוליס, אל תעשו קיצורי דרך ועל תחסכו כסף על מדריך מקומי, כמו כן הימנעו מריצה, חלקים מסויימים מלוחות השייש חלקים למדי ואפשר להחליק מהם ולהפצע [במקרה הטוב], לכו עם נעלי הליכה נוחות וטובות ואל תבצעו תנועות חפוזות, שימו לב שהאקרופוליס עוד מימי קדם וגם היום הוא אחד הספוטים המומלצים ביותר, במובן השלילי שבדבר להתאבדויות באתונה.

ראו גם מגדל האייפל פריז

הכי בטוח באתונה : הזמנת מלון | מונית | סיור מודרך | השכרת רכב | ראו גם איי יוון

תגיות : אקרופוליס, אתונה, האקרופוליס של אתונה.


 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il