Greece and the islands- אתר יוון והאיים

האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול באתונה

קתדרלת המטרופוליטן של הבשורה

כתב וצילם - ארנון אריאלי

קתדרלת המטרופוליטן של הבשורה הניצבת בליבה של אתונה בכיכר Metropoleos היא אחד מהמונומנטים הראשונים והגדולים של אתונה כבירתה של יוון המודרנית. היוונים, אשר רובם ככולם משוייכים לכנסייה היוונית אותודוכסית, מייחסים חשיבות רבה לפולחן הדתי ולטקסים המתלווים אליו. עם סיום בנייתה ב21 במאי 1862 הוקדשה הקתדרלה לבשורה. זהו מקום מושבו של הארכיבישוף של אתונה ויוון כולה. הקתדרלה מארחת את טקסי הדת החשובים בהשתתפותם של אישים בעלי מעמד דתי, פוליטי ולאומי, כמו גם טקסי הלוויה וחתונה של אישים בולטים. רעידת האדמה, שפקדה את יוון בשנת 1999, הסבה נזקים קשים לכנסייה שעברה מאז תהליך ארוך של שיקום ובשנת 2016 חזרה לפעילות סדירה.

הנחת אבן הפינה לכנסייה התבצעה על ידי המלך אוטו ורעייתו המלכה אמליה בשנת 1842 ובנייתה הושלמה 20 שנה לאחר מכן. לצורך בנייתה נעשה שימוש בלוחות שיש ואבנים שנאספו מהריסותיהן של 72 כנסיות ביזנטיות שלא שפר עליהן גורלן. מהבחינה הארכיטקטונית, הכנסייה בנוייה כבזיליקה בעלת שלושה כיוונים בסגנון ניאו קלאסי ויווני ביזנטי.  פנים הכנסייה מעוטר בעבודות של אמנים ידועים מהמאה ה19. ציורי הקיר של הציירים ספירידון גיאלינאס ואלכסנדר סיץ, והפסלים מעשה ידיהם של קונסטנטינוס פאנליס מסמירנה וגיאורג פיטאליס מהאי הקיקלאדי טינוס.

בקריפטה התת קרקרעית בתוך הכנסייה נמצאים קבריהם של שני קדושים יוונים, שנרצחו על ידי העות'מאנים. הקבר האחד הוא של פילותיי, הקדושה המעונה שהקימה מינזר בו שיכנה נשים יווניות שהיו משועבדות לעות'מאנים. היא נרצחה בשנת 1589. הקבר השני הוא של גריגוריוס, הפטריארך החמישי של קונסטנטינופול, אשר נתלה בשנת 1821 בהוראתו של הסולטאן מהמט השני כתגובה על ההתקוממות היוונית שהובילה למלחמת העצמאות היוונית. לאחר תלייתו הושלכה גופתו אל מימי הבוספורוס ונמשתה משם על ידי מלחים יוונים שהביאוה לאתונה.

הנקודה היהודית - ברחבת הכיכר אל מול חזית הקתדרלה ניצב פסלו של חסיד אומות העולם דמסקינוס, שהיה הארכיבישוף של אתונה בזמן מלחמת העולם השניה. בשנת 1943 עם תחילת גירוש יהודי יוון למחנות ההשמדה, פרסם דמסקינוס מכתב פומבי בגנות הנאצים ומדיניותם כלפי היהודים. הוא פרסם את המכתב אף שמפקד האס אס ביוון יורגם שטרוף איים עליו שאם יעשה כן יוצא להורג על ידי כיתת יורים. תשובתו הצינית והאמיצה של דמסקינוס הייתה כדלהלן: "על פי מסורת הכנסייה היוונית האורתודוכסית, ההגמונים שלה נתלים ולא נורים, אנא כבד מסורת זו". תשובתו התייחסה לאופן הוצאתו להורג של אותו גריגוריוס החמישי, הפטריארך של קונסטנטינופול הקבור בקתדרלה. דמסקינוס ומפקד משטרת אתונה אנגלוס אוורט, גם הוא חסיד אומות העולם אשר שאב השראה ועידוד מדבריו של  דמסקינוס, פעלו יחדיו תוך סיכון עצמי רב ובסוף שנת 1943 הורו על הנפקת אלפי תעודות זהות חדשות ליהודי אתונה תחת שמות נוצריים, שבהן צויין סעיף הדת של מחזיקי התעודות כנוצרי, ותרמו בכך להצלת יותר מ 3000 יהודים מקהילת אתונה.

לצידה של קתדרלת מטרופוליטן נמצאת "קפלת הבתולה" המכונה גם בשם מטרופוליס הקטנה. היא נבנתה במאה ה12 על חורבותיו של מקדש ביזנטי עתיק, והוקדשה לבתולה מרי גורקואפיקו וגם לאגיוס אלפטריוס. המקום שימש בעבר כספריה ציבורית. כדאי להעיף מבט על התבליטים במבנה החיצוני ועל רצפת הפסיפס מסביבה. בדרך כלל לא ניתן לבקר בתוכה.


עוד כתבות שיכולות לעניין אתכם : המוזיאון הלאומי ההיסטורימרכז סטאברוס יארכוס  |  טברנות עם מוזיקה באתונה | איצטדיון קלימרמרו 

מלונות מומלצים באתונה
כנסו לעמוד המלונות המומלצים שלנו לבחירה נכונה של מלון באתונה
 
רשימת המלונות המומלצים באתונה שלנו, היא רשימה שמתעדכנת כל הזמן ע"פ ציונים שמקבלים המלונות מאתרי ההזמנות השונים, לכן הרשימה עדכנית ומומלצת מאד!
למידע נוסף »

זקוקים להמלצה על מלון באתונה, על חברה לסיורים, השכרת רכב ועוד, השאירו פנייה לצוות השרות של אתר אתונה מקבוצת יוון והאיים ונשמח לסייע, השרות ללא תשלום.


    


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il