אתר העיר אתונה
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

Kallimarmaro

אצטדיון פאנאתנאיק Panathenaic המכונה גם בשם קלימרמרו Kallimarmaro שפירושו ביוונית הוא "שיש נאה" הינו למעשה האצטדיון היחיד בעולם הבנוי משיש לבן. בשנת 1896 הוא ארח את המשחקים האולימפיים הראשונים של העת החדשה.

מאת: ארנון אריאלי

האצטדיון הבנוי בצורה אליפטית הוקם לראשונה בשנת 321 לפני הספירה במטרה לארח את המשחקים הפאנאתנאיים, תחרות שנערכה פעם בארבע שנים כחלק מפסטיבל שנערך לכבוד האלה אתינה athena. באותה העת ישבו הצופים על מדרונות הגבעות אשר הקיפו את האצטדיון ואילו המוזמנים הנכבדים ישבו על ספסלים מעץ. כעבור 461 שנים  בשנת 140 לספירה בזמנו של השליט הרומי הרודס אטיקוס הורחב האצטדיון ושופץ ובאותו מועד כוסו כל המושבים בשיש מה שהקנה לו את השם קלימרמרו kalimarmaro שפרושו הוא עיצוב שיש נאה. בתקופת ימי הביניים הוזנח האצטדיון ולא נעשה בו כל שימוש, משטחי השיש פורקו ונלקחו לשימוש ועיצוב מחדש של בניינים אחרים אשר הוקמו בעיר. רק בחלוף מאות שנים לקראת סוף המאה ה - 19 זכה האצטדיון לעדנה מחודשת, שרידיו הישנים נחשפו הוא שופץ, שוחזר וכוסה שוב בשיש לבן אשר נחצב והובא מהר פנטלי penteli שבפאתי אתונה. כל זאת לכבוד אירוח  המשחקים האולימפיים הראשונים של העת החדשה אולימפיאדת אתונה 1896. היה זה אירוע הספורט הגדול ביותר שידע העולם עד אז, השתתפו בו 311 ספורטאים מ 13 מדינות בלבד ורק 81 מהם לא היו יוונים. עובדה זאת איפשרה לספורטאים היוונים לזכות בתהילה רבה מצידו של הקהל היווני.                                         
אצטדיון קלימרמרו בעת טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים הראשונים של העת החדשה בשנת 1896.

 

התמונה באדיבותו של מר כריסטוס  בורנליס

אתונה ארחה את האולימפיאדה הבאה רק לאחר 118 שנה בשנת 2004 אז נערכו באצטדיון הקלימרמרו תחרויות במקצועות שונים כמו תחרות הירי והקליעה בחץ וקשת, האצטדיון היווה גם את נקודת הסיום של ריצת המרתון. בשנת 1977 נערך בו טקס הפתיחה של אליפות העולם באתלטיקה. כיום מכיל האצטדיון 45000 מקומות ישיבה, הוא משמש כאכסניה לארועי ספורט רב תכליתיים, לטקסים רשמיים ובעיקר לקונצרטים גדולים של מוסיקה ומופעי הוקרה לכבודם של אמנים כמו מיקיס תיאודוראקיס. באירועים הללו משתתפים שמות גדולים: סטברוס קסרחקוס, ואנגליס, חאריס אלכסיו, יורגו דלאראס, אלני ויטאלי, מנוליס מיציאס ודומיהם. יציעי האצטדיון מלאים בדרך כלל עד אפס מקום בארועים הללו והמחירים עממים. בקרוב מאד בתאריך 4 ביולי 2018 יערך בו מופע הוקרה מיוחד לכבודו של ווסיליס ציצאניס מגדולי היוצרים של מוסיקת הרבטיקו. [ ראו פסטיבל אתונה ]

התמונה באדיבותו הצלם מר סטליוס קריטיקאקיס -my thanks to the photographer Mr Stelos Kritikakis

בעת ביקורכם באצטדיון אל תחמיצו את המנהרה הנמצאת מתחתיו ומובילה אל מוזיאון קטן המציג את ההסטוריה של המשחקים האולימפיים המודרניים ואת אוסף הלפידים האולימפיים מכל השנים. 

בסרטונים הבאים תוכלו להתרשם מהאצטדיון ומהנוף המרשים סביבו.

 

ראו עוד כתבות והמלצות באתר העיר אתונה :

+ תופעת הגרפיטי באתונה
+ מלונות מומלצים באתונה
+ סינטאגמה, מרכז אתונה
+ פסטיבל אתונה
+ אגם ווליגמני ופרבר ווליגמניי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il