Greece and the islands- אתר יוון והאיים

האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול באתונה

שכונת אקסרכיה באתונה Exarchia

ביוונית: Εξάρχεια

שכונת אקסרכיה במרכז אתונה, היא השכונה התורנית על המפה. ידועה כשכונה של האנרכיסטים וכאיזור לא תיירותי, אך אולי דוקא בגלל זה מושכת אליה יותר ויותר תיירים לאחרונה.
גובלת ממזרח בשכונת קולונאקי Kolonaki האופנתית, ממערב בשכונת Metaxourgiou, מדרום באיזור אומוניה Omonia המתפתח ומצפון בשכונת קיפסלי Kipseli השנויה במחלוקת.
האתונאים הוותיקים נרתעים מהאיזור הזה ומהשכונה החתרנית והאנרכיסטית, אך צעירים רבים זורמים אליה באופן טבעי בשל קרבתה למרכז ושכר הדירה הנמוך יותר. לא מעט מהגרים גם כן. כך שנוצר פה בליל מעניין ובועט. שכונת אקסרכיה מכוסה באומנות רחוב וגרפיטי ואין סיור גרפיטי שמכבד את עצמו שלא מבקר גם בשכונה הזאת.
שמה של השכונה ניתן לה על שמו של איש עסקים יווני בשם אקסרכוס אשר הקים כלבו גדול בלב השכונה במאה ה-19.
ה'פוליטכני' של אתונה - הוא אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה החשובים ביוון, האוניברסיטה הטכנית של אתונה - ממוקם בשכונת אקסרכיה והוא חלק חשוב בסדרה של אירועים הסטוריים שהביאו לאקסרכיה את המוניטין המפוקפק של 'השכונה האנרכיסטית של אתונה'. כאשר בנובמבר 1973 הסטודנטים של הפוליטכני הקימו תנועת מחאה, ויצאו נגד השלטון שהיה באותה עת משטר צבאי. התקוממות הסטודנטים נמשכה ימים בודדים בלבד ודוכאה על ידי כוחות צבא ובאמצעות טנקים - כן טנקים באמצע העיר - דיכוי שגבה קורבנות בנפש - 24 סטודנטים נרצחו על ידי כוחות הצבא.
מאז ועד היום מדי שנה ב-17 בנובמבר מצויין באתונה יום זיכרון, אירוע טרגי ודרמטי נוסף שמיוחס לאקסרכיה, ארע בשנת 2008 כאשר נער בן 15 נורה למוות על ידי שוטר בשכונה, אירוע שהביא לגל של ונדליזם ומחאות בכל יוון.
מחאת הסטודנטים היתה יריית הפתיחה של שכונת אקסרכיה על מפת האנרכיזם והיתה הבסיס לתנועות מחאה ולמגמות רדיקליות אנטי ממסדיות.

השכונה למעשה על סף תהליך הקרוי ג'נטריפיקציה - שם המיוחס לתהליך של שכונות ממעמד נמוך אשר אוכלוסיות עמידות יותר מתחילות לישב אותן וגורמות לשינוי באופי המקום וכמובן לעלייה בערך הנדל"ן. כמו בשכונות רבות בעולם שעוברות ג'נטריפיקציה, גם באקסרכיה יש מתנגדים רבים. הביטוי המיידי הכי בולט לעיין הוא הגרפיטי המחאתי, האנטי ממסדי והאנטי קפיטליסטי, המעטר כל פיסה טובה בשכונה, ובאופן אירוני, זה דוקא מה שמושך למקום כל כך הרבה תיירים. וכשתיירים באים, גם העסקים באים ומלונות חדשים צצים באקסרכיה ובתי קפה אופנתיים ומסעדות וכן...הבנתם לאן זה הולך...

קבוצות ואומני גרפיטי רבים פועלים בשכונת אקסרכיה, כאמור כולם עם מסר אנטי ממסדי. ובאמת, כנראה יותר מכל שכונה אחרת באתונה, אקסרכיה היא הכי בולטת בסצנת הגרפיטי, נסתכן ונאמר אפילו בין הבולטות באירופה כולה. בשכונה תמצאו גם חנויות אלטרנטיביות רבות, מה זה אומר? חנויות מותגים לא תמצאו פה בשום פנים ואופן, כן תמצאו חנויות יד שניה, חנויות תקליטים, ספרים משומשים, קומיקס וכן הלאה. לצד כל אלה עדיין אפשר לחוות לא מעט ונדליזם בשכונה, זה מופנה בעיקר כלפי עסקים המייצגים בעיני האנרכיסטים את הקפטיליזם המשתלט על המרחב, זה יכול להיות בנקים או חנויות או בנינים שמייצגים מסיבה כלשהי את הג'נטריפיקציה שמעוררת התנגדות אנרכיסטית.

ובכל זאת, צעירים, אומנים, ובכלל תיירים רבים נמשכים אל השכונה "האלטרנטיבית" הזאת. בערב תמצאו את בתי הקפה והמסעדות מלאות אדם, וכן מלונות בוטיק חדשים שנפתחו ונפתחים פה לאחרונה, בהחלט מסמלים איזה מגמה של שינוי. וגם האתונאים עצמם משכונות עמידות בעיר, מגיעים לאקסרכיה להינות מכמה מהמסעדות האהובות על האתונאים, וותיקות וחדשות אשר נמצאות בשכונה.

במרכז אקסרכיה נמצאת גבעת Strefi, מעין ריאה ירוקה ומפסגתה נשרף נוף העיר וכמובן גם האקרופוליס. למרגלות הגבעה, על רחוב Kallidromiou פועל שוק בעל שם זהה, מדי שבת בבוקר ועד הצהרים, שוק איכרים פתוח עם דוכנים ושפע של סחורה טריה של פירות, ירקות, ביצים, דבש ועוד. במרכז השכונה פועל בית הקולנוע הוותיק Vox בפועל בקיץ במתכונת של קולנוע רחוב, באוויר הפתוח. ועוד אחד Ekran שגם בו מוקרנים בקיץ סרטים במתכונת חוץ.

אחד המוזיאונים החשובים של אתונה ושל יוון בכלל - המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי - National Archeological Museum - שוכן בחלק המערבי של שכונת אקסרכיה. במוזיאון נמצא אוסף ארכיאולוגי נדיר של כמה מהממצאים החשובים ביותר שנתגלו ברחבי יוון. המוזיאון פתוח מדי יום, מלבד בימי חג לאומיים. לשעות הפעילות היכנסו לאתר המוזיאון. עלות הכניסה 12 יורו לאדם למבקרים בין אפריל לאוקטובר ו-6 יורו למבקרים בין נובמבר למרץ.

המטרו של אתונה אינו עובר ממש במרכז אקסרכיה - הקו הירוק יש לו תחנה ב-Victoria והיא הקרובה ביותר. יחד עם זאת, השכונה נמצאת מרחק הליכה מהמרכז וקרובה מאד לשכונת פסירי.

.

איפה לאכול?
איפה נתחיל? ראשית, מדי יום צצות מסעדות חדשות, בתי קפה חדשים, בארים חדשים, כי כמו שציינו לעיל, אקסרכיה היא המקום החם הבא באתונה. והמרכז של אתונה גדל ומתרחב כי העיר חייבת להתרחב על מנת לאחר את כל התיירים הרבים שמשנה לשנה רק מתרבים.
הרשימה הנוכחית שלנו בשכונת אקסרכיה:


Ama Lachei  - מסעדה מסורתית טובה במבנה שהיה בעבר בית ספר. כתובת:  Kallidromiou 69

Giántes - באחד מהמדרחובים באקסרחיה , אוכל טוב אוירה טובה. כתובת: Valtetsiou 44

Riffifi  טברנה. אוירה טובה אוכל מצויין. כתובת: Emmanouil Benaki 69

Sousouráda - בר עם אוכל טוב, מנות קטנות. כתובת: Mavromichali 44

Rakoumel – מטבח כרתי, מוסיקה חיה לפעמים בערבים. כתובת: Emmanouil Mpenaki 71

Ouzeri Lesbos – אוזריה וותיקה ומסורתית קלאביקה מקומית ואווירה מעולה. כתובת:  Emmanouil Benaki 38

Avli – טברנה מסורתית טובה בחצר פנימית שמסתתרת מאחורי דלת רעועה. צריך לדעת שהיא שם כדי למצוא אותה. כתובת: Methonis 43

.

איפה ללון באקסרכיה?
אז כפי שציינו לעיל, בשכונה המתפתחת צצו בשנתיים האחרונות כמה מלונות בוטיק מקסימים. אלה מומלצי אתר יוון והאיים. ואנו מזכירים, לא לכל אחד, השכונה היא לא הלב הקלאסי של אתונה, לכן אם אתם מחפשים ללון בלב העיר בשכונות היותר "תיירותיות" "ידידותיות" לחצו פה: למעבר לעמוד המלונות המומלצים באתונה.

 Melia Athens - מלון מליה הוא אחד המלונות הראשונים שזיהו את המגמה ופתחו בשכונת אקסרכיה מלון חדש ומפנק. המלון בדירוג 4 כוכבים וקיבלנו עליו רק המלצות טובות. החדרים גדולים ומפנקים, על גג המלון יש בריכה וארוחת הבוקר טובה מאד. הצוות מקצועי ואדיב. אם המיקום אינו עניין מבחינתכם, וחשוב לכם מלון איכותי במחיר נח, מלון מליה הוא בחירה טובה מאד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Magenta Luxury Suites - הוא מהבוטיקים החדשים שצצו בשכונה. מלון נפלא בעיצוב מודרני עם חדרים נוחים, לזוגות וגם חדרי משפחה, סוויטות עם שני חדרי שינה. חלק מהסוויטות כוללות מטבחון ובכולן יש מכונת קפה ומקרר קטן. שוב תמורה מצויינת למחיר, במיקום נח בשכונת אקסרכיה ובקרבת תחנת מטרו. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Colors Hotel Athens  - במיקום נח באקסרכיה, מרשת מלונות קולורס בסלוניקי, רשת "צעירה" של מלונות באווירה צעירה ובמחירים נוחים. המלון חדש וצבעוני מן הסתם, ומאד משתלב עם הסביבה האורבנית. יש חדרי משפחה גם כן. הצוות יוצא מגדרו לתת הרגשה ביתית ואירוח ללא דופי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Pame Paradiso - האח הצעיר של מלונות PAME באתונה, מלונות בוטיק איכותיים. חדרים מעוצבים בקו נקי וצעיר ובטוב טעם. חלקם חדרי משפחה וחלקם זוגיים. לחלק מן החדרים יש בלקון מרווח ואורבני הצופה אל הרחוב. המיקום של המלון בקרבת התיאטרון הלאומי של אתונה אשר בשכונת אכסרכיה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

Trendy by Athens Prime Hotels - גם הוא כוכב חדש בשכונה. מלון בוטיק מצויין ומומלץ, עיצוב מודרני, חדרים נקיים ומרווחים, זוגיים, טריפל, משפחה. ארוחת בוקר מעולה כלולה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il