Greece and the islands- אתר יוון והאיים

האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול באתונה

אנפיוטיקה - הכפר הנסתר למרגלות האקרופוליס

כתב וצילם: ארנון אריאלי

אנפיוטיקה היא שכונה ציורית וקסומה הממוקמת למרגלות צידו הצפוני של האקרופוליס. רבים מהמבקרים באתונה אינם נחשפים אליה, למרות מיקומה בליבה של העיר. למבקרים בה מובטחת תחושה של ביקור בכפר קטן המצוי באי יווני שהזמן עצר בו מלכת. יחודה ואופיה של השכונה נובעים מהנסיבות שהביאו להקמתה. בנייתה החלה באמצע המאה ה 19 על ידי בעלי מקצוע בתחום הבניה מהאי הקיקלאדי אנאפי שהוזמנו לאתונה כדי לבנות את ארמונו של מלך יוון, אותו ארמון בו שוכן כיום הפרלמנט היווני מאז שנת 1935.

אוטו פרידריך, אציל ונסיך אוסטרי בן לשושלת של קיסרים ביזנטיים, נבחר בשנת 1833 לתפקיד מלך יוון המודרנית בהיותו בן 18 שנים בלבד. זאת לאחר החלטתן של המעצמות הגדולות בעקבות הסכם לונדון עם תום מלחמת העצמאות היוונית והשחרור מהאימפריה העותמנית. בהתאם לרקע ולמסורת ממנו בא המלך אוטו, החלה בשנת 1836 בנייתו של ארמון מלוכה מגלומני. המלך לא חסך כל מאמץ כדי להרשים את אזרחי אתונה ובמהלך 6 השנים שבהן נבנה הארמון בן 365 החדרים הוא יזם את הבאתם של בעלי מקצוע מיומנים בתחומי הבניה השונים מהאי הקטן אנאפי. עד מהרה הגיעו פועלים ובעלי מקצוע נוספים מעוד איים קיקלאדיים במטרה לבנות את אתונה המתחדשת.

נוכח זמן שהותם הארוך באתונה נתקפו הפועלים בגעגועים לאוירה ולנוף האורבני ממנו באו. באותה תקופה עדיין שרר החוק העותמני ולפיו אם הספקת להקים מבנה בין שעת השקיעה לשעת הזריחה אזי הנכס הופך להיות בבעלותך. הפועלים החרוצים לא חשבו פעמיים... הם השתלטו על שטח סלעי נטוש במדרון הצפוני של האקרופוליס והקימו שכונת מגורים המאופיינת בארכיטקטורה קיקלאדית טיפוסית בדומה לאי אנאפי ממנו באו, סמטאות צרות המפרידות בין בתים קטנים עם גגות שטוחים, שקירותיהם צבועים בלבן וקראו למקום אנפיוטיקה - אנאפי הקטנה.

מלונות מומלצים באתונה
כנסו לעמוד המלונות המומלצים שלנו לבחירה נכונה של מלון באתונה
 
רשימת המלונות המומלצים באתונה שלנו, היא רשימה שמתעדכנת כל הזמן ע"פ ציונים שמקבלים המלונות מאתרי ההזמנות השונים, לכן הרשימה עדכנית ומומלצת מאד!
למידע נוסף »

החל משנת 1922 התיישבו במקום גם פליטים יוונים, שהגיעו מאסיה הקטנה בעקבות חילופי האוכלוסיה לאחר הסכם לוזאן. בשנת 1950 נהרסו מבנים רבים בשכונה לטובת חפירות ארכאולוגיות שנערכו במקום, שכן מדובר בשטח עם עבר הסטורי עשיר וממצאים ארכאולוגיים רבים. כיום נותרו במקום כ 45 בתים מקוריים ורובם מאוכלסים בצאצאי המייסדים מהאי אנאפי.

על אף קרבתה למרכז, אנפיוטיקה מבודדת מן המטרופולין ההומה והיא מהווה אי של שקט ושלווה. אין שם חנויות של מזכרות לתיירים בדומה לפלאקה הסמוכה אליה, הביקור בה מספק רגעים של שלווה אמיתית. השיטוט בסמטאות הצרות המרוצפות באבן בינות לבתים הקטנים עם החלונות הצבעוניים, עציצי הגרניום, שיחי הבוגנוויליה והחתולים העצלים המנמנמים, מוביל אותך אל מספר נקודות תצפית מרהיבות דרך גגות הרעפים של הפלאקה אל עבר גבעת הליקויטוס הניצבת באופק הרחוק וגם אל רחבת האגורה במדרון הסמוך. זה הזמן להקשיב לקולות הרחוקים הבוקעים מן המרחב העצום של אתונה הנגלית לפניך ולחוש את הדופק שלה מתוך השקט שסובב אותך.

באנפיוטיקה נמצאות 2 כנסיות ביזנטיות עתיקות אשר שוקמו ונבנו מחדש על ידי המתיישבים הראשונים, כנסיית Agios Symeon הבנויה בסגנון ניאו קלאסי, וכנסיית Agios Georgios Stratonos בסגנון קיקלאדי טיפוסי.

ההגעה לשכונה די פשוטה. האפשרות הראשונה היא מהמדרחוב Dionysiou Areopagitou מול מוזיאון האקרופוליס פונים אל הרחוב הניצב אליו Thrasillou ומגיעים לאחר כ 250 מטר. האפשרות השניה היא עליה לאורך המדרגות של רחוב  Mnisikleous מתוך הפלאקה. לאחר סיום הביקור ניתן להמשיך על פי השילוט במקום אל הכניסה לאקרופוליס. כך או כך, הרשו לעצמכם לשוטט וללכת לאיבוד בסמטאות הצרות והנפלאות, מלאות היופי והאופי של אנפיוטיקה, קפיצה קטנה "לאי יווני" במרכזה של אתונה.

ראו גם מספר מלונות מומלצים שלנו באתונה הקרובים לאיזור זה של הפלאקה למרגלות האקרופוליס : מלונות מומלצים באתונה

ראו גם את שכונת אליסיה / הילטון


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il