Greece and the islands- אתר יוון והאיים

האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול באתונה

ליקאביטוס, אתונה

כתב וצילם: ארנון אריאלי

גבעת הליקאביטוס המנשאת לגובה של 277 מטר מעל פני הים במרכזה של אתונה היא הנקודה הגבוהה ביותר בעיר, וניתן להבחין בה כמעט מכל מקום. פסגת הגבעה המכונה גם בשם "גבעת הזאבים" נחשבת לנקודת התצפית המרשימה ביותר על העיר. היא משקיפה על כל המרחב של אתונה רבתי, אגן אתיקה, רכסי ההרים המקיפים את העיר, פיראוס ובימים של ראות טובה ניתן אף להבחין באיים סלאמיס, אגינה ואוויה. מומלץ מאד להגיע לכאן בשעות הערב לצפות בשקיעה, ולהנות מהמחזה בו המונומנטים העתיקים והמרשימים כמו האקרופוליס, אצטדיון קלימרמרו, גבעת פילופאפוס, האגורה, הפרלמנט ועוד, מוארים ובולטים מבין גושי הבטון והאבן המכסים את אתונה. במקום נמצאים גם מסעדה ובית קפה וליושבים שם מובטח נוף מרהיב.

מיתולוגיה ומסורת - כנהוג ביוון, כל אתר מן העבר טומן בחובו סיפור או אמונה מהמיתולוגייה היוונית, אז כמובן שגם לליקאביטוס יש סיפור נחמד: האלה אתינה חפצה בכך שארמונה העתיד להיבנות על גבעת האקרופוליס יהיה כמה שיותר גבוה וקרוב לשמיים, כדי לקדם את הרעיון יצאה אתינה בלילה גשום וסוער לרכס הרי הפנטלי "ולקחה" משם חתיכת סלע ענק אותו התכוונה להניח על גבעת האקרופוליס במטרה שישמש בסיס והגבהה לארמון שיבנה עליו. בדרכה לשם פגשה שתי ציפורים שחורות, אשר מסרו לה חדשות לא טובות בנוגע לנושא בו הייתה אמורה לטפל בדחיפות. עקב הבהלה שתקפה אותה נשמט הסלע הענק מידיה ונפל לקרקע, כך נולדה גבעת הליקאביטוס... בתקופה הקדומה ניצב במקום מקדש לכבודו של זאוס, ראש האלים במיתולגייה. לאחר מכן בתקופה הביזנטית החליפה אותו כנסייה על שמו של פרופיטיס איליאס, הלא הוא אליהו הנביא. כיום ניצבת במקום כנסיית סיינט ג'ורג'. בכל ערב פסחא ניתן לחזות במקום בטקס דתי בו משולבת תהלוכת לפידים מיסטית.

יש כמה הסברים ואגדות אורבניות אודות מקור השם ליקאביטוס Lycabettus  -  הראשון ברשימה הוא: "גבעת הזאבים", זאת משום שבימים עברו הוא שימש כביתם של להקות זאבים שהתמקמו על הגבעה המיוערת, lykos הוא זאב ביוונית. ההסבר השני מתייחס למילה היוונית העתיקה Lykavges שמשמעותה היא זריחה, והכוונה לכך שממקום זה ניתן לצפות בזריחה היפה ביותר. ההסבר האחרון קשור לשמו של פרח לבן וקטן בשם Lykous, אשר בעבר כיסה בהמוניו את הגבעה.

כנסיית סיינט ג'ורג' בראש הפסגה

ניתן להעפיל אל פסגת הליקאביטוס בכמה דרכים :

האפשרות הראשונה היא לטפס רגלית דרך שכונת קולונאקי היוקרתית הממוקמת למרגלות הגבעה. מדובר במאמץ פיזי שאינו מתאים לכל אחד. אורך המסע הוא כחצי שעה. ניתן להתחיל אותו מכל מיני כיוונים, אך הדרך היעילה והשגרתית מתחילה ברחוב Vassilissis Sofias פינת Koumpari בקרבת תחנת המטרו Evangelismos הליכה מכאן עד סמוך למלון St George Lycabettus ומשם מתחברים לשביל המוביל לתוך הגבעה המיוערת וממשיכים עד לפסגה. בכל מקרה כדאי לבקר בשכונת קולונאקי לפני או אחרי הביקור בליקאביטוס.

האפשרות השניה היא באמצעות הרכבל Lycabettus Cable Car, התחנה ממוקמת במרומי שכונת קולונאקי, ההגעה אליה יכולה להעשות רגלית או במונית. מסלול הנסיעה ברכבל עובר רובו ככולו בתוך מנהרה החצובה בהר. כדאיות השימוש ברכבל נובעת מכך שזה אמצעי התחבורה היחידי המוביל עד לפסגה. מחיר כרטיס בכיוון אחד הוא 5 יורו, כרטיס הלוך ושוב 7.5 יורו. הרכבל פועל בתדירות של בין 15 ל 30 דקות, תלוי בעומס. שעות הפעולה הן מ 09:30 עד ל 02:30 בלילה.

האפשרות השלישית היא במונית או רכב פרטי. יש לקחת בחשבון שבדרך זו לא מגיעים ממש עד הפסגה, אלא עד למגרש חנייה ממנו יש לצעוד עוד כ 200 מטר בשביל תלול הכולל גם מדרגות.

מומלץ בהחלט לשלב עליה ברכבל וירידה רגלית אל עבר קולונאקי. מדובר בשכונה תוססת ואמידה השונה מאד משאר השכונות במרכז אתונה. יש בה שפע של חנויות יוקרה של מיטב המותגים המפורסמים, חנויות אופנה ומעצבים, מסעדות, בתי קפה, בארים ופאבים.

צילום מגבעת פילופאפוס אל עבר גבעת הליקאביטוס, מצד ימין ניתן לראות את מבנה מוזיאון האקרופוליס, באמצע את מלון הילטון ומשמאל את גבעת האקרופוליס והפרתנון בראשה.

הערב יורד על אתונה - מפסגת הליקאביטוס

מלונות מומלצים באתונה
כנסו לעמוד המלונות המומלצים שלנו לבחירה נכונה של מלון באתונה
 
רשימת המלונות המומלצים באתונה שלנו, היא רשימה שמתעדכנת כל הזמן ע"פ ציונים שמקבלים המלונות מאתרי ההזמנות השונים, לכן הרשימה עדכנית ומומלצת מאד!
למידע נוסף »

ראו גם: אצטדיון השיש קלימרמרו   אנפיוטיקה, הכפר הנסתר למרגלות האקרופוליס גני זאפיון


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il