אתר העיר אתונה
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

הטרילוגיה הנאו קלאסית

כתב וצילם: ארנון אריאלי

שלושת מבני הציבור הנאו קלאסים המפוארים והמרשימים ביותר באתונה ניצבים זה לצד זה בשדרות Panepistimio הנמתחות בין שתי הכיכרות המרכזיות בעיר, סינטגמה ואומוניה. הטרילוגיה הנאו קלאסית: הספריה הלאומית, האוניברסיטה הלאומית והאקדמיה הלאומית נבנו בין השנים 1839 - 1888 לאחר שיוון זכתה לעצמאות מדינית. ראוי לציין כי בשנים הללו אתונה לא הייתה עיר מפותחת והנוף האורבני שלה היה דומה לכפר, כך שהחשיבה לטווח ארוך של יוזמי הפרוייקטים הללו בקנה המידה של אותם הימים, ראויה לציון. המבנים הססגוניים והמעוטרים מעניקים למתבונן בהם מושג אודות האדריכלות הקלאסית ששלטה באתונה בעת העתיקה. האדריכלות הנאו קלאסית פרחה וקיבלה תאוצה בין השנים 1750 - 1840 וכוונתה המוצהרת הייתה חזרה למסורת ולגישה הטהורה כפי שבאו לידי ביטוי באדריכלות ובאמנות הקלאסית של יוון ורומא בעת העתיקה, במובן של החזרת עטרה ליושנה. 

האקדמיה הלאומית למדעים

מבנה זה נחשב לאחד המבנים הנאו קלאסים היפים ביותר בעולם. התכנון והעיצוב הופקדו בידיהם של האדריכל הדני Teopil Hansen והארכיטקט Ernst Ziller אשר יצרו את המבנה תחת השראת הארכיטקטורה של אתונה במאה ה - 5 לפנה"ס בדומה למבנה הארכתיאון המוצב בכניסה המזרחית לאקרופוליס. בנייתו החלה בשנת 1861 והסתיימה לאחר עיכובים רבים רק ב 1885. הבניין מצופה בשיש ומעוטר בפסלים. בחזיתו מוצבים פסליהם של הפילוסופים סוקרטס ואפלטון, ומעליהם מתנוססים על גבי עמודי שיש גבוהים פסליהם של האלים המיתולוגים אתנה ואפולו. 

בתחילה נמסר הבניין לשימושו של ראש הממשלה שרילאוס טריקופיס. לאחר מכן שכנו בו המוזיאון הביזנטי וארכיון המדינה. בשנת 1926 נקבע המקום כמשכנה של האקדמיה הלאומית של יוון העוסקת במדעי הטבע, אומניות, מוסר ופוליטיקה. כיום הוא משרת את האגף המנהלתי של האקדמיה. במרכזו של המבנה מצוי אולם כנסים גדול ומפואר, שכתליו מכוסים בציורים המתארים מיתוסים מהמיתולוגיה היוונית. 

ניתן לבקר במקום בימים שני עד שישי בין השעות 08:00 - 15:00. מידע נוסף גם באתר האינטרנט הרשמי של האקדמיה הלאומית - 

האוניברסיטה הלאומית 

זהו המבנה האמצעי והותיק מבין השלושה. בנייתו החלה בשנת 1837 בסיועו של אוטון, מלך יוון. סיום המלאכה התאפשר הודות לתרומותיהם של מנהיגים יוונים ואזרחים פטריוטים ועשירים. על מלאכת התכנון הופקד האדריכל הדני Christian Hansen מומחה לאסתטיקה נאו קלאסית, מעריץ גדול של התקופה היוונית קלאסית (אחיו של האדריכל Theopil Hansen שתיכנן את בניין האקדמיה והספריה). האוניברסיטה הלאומית היא מוסד ההשכלה הראשון של יוון המודרנית ומהגדולים באירופה ובו 4 פקולטות ראשיות: תיאולוגיה, משפטים, אמנויות ורפואה. ברחבת המבנה המרשים הבנוי בצורת H מוצבים פסלים של דמויות בולטות ממלחמת העצמאות היוונית ובראשם פסלו של  Ioannis Kapodistrias המושל הראשון של יוון העצמאית, אשר נרצח על ידי מתנגדיו הפוליטים. לימים הוסב שמה של האוניברסיטה ל "אוניברסיטה הלאומית הקפודיסטריאנית" כאות הוקרה על תרומתו ופועלו הרב של יואניס קפודיסטריאס למען יוון ולחיזוקה בשנותיה הראשונות לאחר עצמאותה. בחזית המבנה, מבעד לשדרת העמודים הדוריים ניתן לחזות בציורי קיר בשלל צבעים המוארים בשעות הלילה. במהלך שנות ה 60 הועברה הפעילות הסטודנטיאלית אל הקמפוס החדש שנבנה בשכונת Zografou. המבנה המפואר מכיל כיום רק את האגף המינהלתי של האוניברסיטה, ומארח כיום את טקסי סיום התארים של הסטודנטים.  האתר הרשמי של האוניברסיטה

.

הספריה הלאומית

הספריה הלאומית של יוון היתה ממוקמת בתחילת דרכה באי אגינה, היא הוקמה ביוזמתו של יואניס קפודיסטריאס. בשנת 1834 לאחר הכרזתה של אתונה כבירת יוון, הועברה הספריה למבנה של בית מרחץ ציבורי במקור, באגורה הרומית של אתונה, ולאחר מכן נדדה למבנה של כנסיית Gorgoepikiis. בשנת 1866 התאחדה הספריה הלאומית עם הספריה של האוניברסיטה הלאומית ואז הוחלט לבנות את משכנה החדש בצמוד למבנה האוניברסיטה כחלק מהטרילוגיה. בדומה למבנה האקדמיה, גם מבנה זה תוכנן ועוצב בידי הצמד Theopil Hansen & Eernst Ziller. אבן הפינה למבנה המרשים הונחה בשנת 1888. בחזיתו שני גרמי מדרגות המבליטים את עוצמתו ויופיו. בין המוצגים הבולטים בספריה ניתן לציין את הפרסום הציבורי הראשון לכתבי היד של האפוסים והמזמורים של הומרוס ועוד, למעלה מ 5000 כתבי יד עתיקים וגם את המהדורה הראשונה אי פעם של ספר מודפס ביוונית משנת 1476. במשך כ 120 שנים שימש מבנה זה כמקום משכנה של הספריה הלאומית. הצפיפות והצורך באמצעים מודרנים לשימור הביאו לכך שהספריה הועתקה בשנת 2018 ושולבה ב פרוייקט התרבות הענק ע"ש סטברוס ניארכוס ברובע קליתיאה.

לא כל המבנים בטרילוגיה פתוחים לביקור. אולם, האטרקציה העיקרית כאן היא עצם ההליכה לאורך השדרה ביום ובלילה, ההתפעלות מהאדריכלות של המבנים ומההרמוניה בינהם, והפעלת הדמיון באשר לנוף הארכיטקטוני ששלט באתונה במאה ה 5 לפני הספירה. 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il