אתר העיר אתונה
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

המוזיאון לטכנולוגיה יוונית קדומה

המוזיאון לטכנולוגיה יוונית קדומה - 

בחודש ינואר 2018 נחנך באתונה מוזיאון חדש בשם Kotsanas Museum of anciant greek technology הקרוי על שמו של קוטסאנאס קונסטנטינוס הוגה הרעיון, המבצע, היוזם ומנהל המוזיאון. המוזיאון מציג מודלים משוחזרים של המצאות טכנולוגיות עתיקות מתקופת יוון הקדומה במטרה להבליט את העובדה שטכנולוגיה זו מהווה את הבסיס לטכנולוגיה של ימינו. המוזיאון שוכן במרכז אתונה בבניין הסטורי ויחודי הבנוי בסגנון ארט נובו כפי שניתן לחזות בתמונה.

תרומתם של היוונים הקדמונים בתחומי הפילוסופיה, האמנות והמדע מפורסמת וידועה לכל, יחד עם זאת תרומתם הטכנולוגית לא זכתה להבלטה ראויה באופן יחסי. ואכן מדהים להיווכח עד כמה הטכנולוגיה היוונית הקדומה שהחלה את התפתחותה לפני כ 4000 שנה הייתה דומה לתחילת הטכנולוגיה המודרנית של העת החדשה. ברגים ואומים, גלגלי שיניים, רצועות תמסורת, מנגנוני הרמה, בקרים הדראולים ושסתומים, הם רק חלק קטן של "ההייטק" היווני הקדום שהיווה את היסוד לטכנולוגיה המורכבת שלהם אז, וממשיך להוות גם כיום את הבסיס לטכנולוגיה המודרנית הכוללת מחשבים, רובוטים, מנועים, אוטומציה, טלקומוניקציה ומיפוי. במוזיאון היחודי ניתן לחזות במודלים משוחזרים של המצאות עתיקות הניתנות לתפעול, דוגמה לכך היא מכונת החישוב הראשונה בהסטוריה "אנטיקיתירה". מחשב אסטרונומי אנלוגי אשר שימש למטרות חיזוי מיקומם של גרמי השמיים. שרידי הדגם המקורי אשר נבנה לפני כ 2150 שנה נמצאו על ידי צוללנים על קרקעית הים לצידה של אניה טרופה בסמוך לאי היווני אנטיקיתירה בשנת 1900. מנגנוני חישוב אלה ואחרים איפשרו בין השאר את בניית המקדשים על האקרופוליס בצורה מדוייקת המעוררת השתאות עד עצם ימינו.

התערוכות במוזיאון כוללות תחנות הסבר באמצעות הקרנה של וידאו ואנימציה המלוות בהסברים קוליים גם באנגלית. כמו כן מתקיימות במקום המחשות והדגמות חיות של ההמצאות המשוחזרות כמו למשל אופן פעולתו של השעון המעורר הראשון בהסטוריה האנושית, מערכת של כדי קרמיקה המוצבים אחד מעל השני בצורה אנכית ונוזלים שעוברים דרכם יוצרים שריקה כתוצאה משחרור לחץ אויר, תזמון השריקה נקבע על ידי כמות הנוזלים שמוכנסים למערכת.

התיאטרון שהתפתח ביוון העתיקה הגיע לשיאו בסוף המאה ה 6 לפני הספירה ומרכזו היה כידוע באתונה. עיקר פעילותו באותם ימים סבבה סביב הפולחן לאל דיוניסוס, הצגות, טרגדיות, קומדיות, סאטירה ושירה, כל אלה הצריכו אמצעי המחשה, גם לנושא זה יש ביטוי במוזיאון, הדגמה של מובייל אוטומטי - puppet show מופע החבובות של היוונים הקדומים שהומצא כבר אז וכולל שילוב של תנועה, ריקוד,תופים ומיצילתיים, כל זאת בהפעלה אוטומטית מתוזמנת ומתוזמרת על ידי הגאונות המכנית שנעשה בה שימוש כבר לפני 2600 שנה.

כמו כן ניתן לחזות בתערוכה חדשה של כלי מלחמה יוונים קדומים הכוללת טילים, בליסטראות וכלים משוריינים, כולם מומחשים על ידי מודלים משוחזרים.

מייסד המוזיאון קוטסאנאס קונסטנטינוס נולד בשנת 1963, הוא למד במחלקה להנדסת מכונות בבית הספר הפוליטכני של פטראס והקדיש את חייו ללימוד התרבות היוונית העתיקה עם דגש מיוחד על התחום הטכנולוגי. הוא כתב שישה ספרים בנושא הטכנולוגיה היוונית הקדומה וקיבל מספר פרסים ביוון ובחו"ל על תרומתו. קודם להקמת המוזיאון החדש באתונה הוא הקים בשנת 2003 את מוזיאון Kotsanas הראשון של הטכנולוגיה היוונית בפלופונז, ובשנת 2014 את מוזיאון ארכימדס המצוי באולימפיה העתיקה בפלופונז. במוזיאונים אלה הוא מקדם את הנס הטכנולוגי של העת היוונית העתיקה. התערוכות הנודדות משלושת המוזיאונים התארחו במוזיאונים מדעיים וארכאולוגים ברחבי העולם. המוזיאון באתונה מספק תכניות חינוכיות וסדנאות בנושאים שונים כמו רובוטיקה, אמנות, מדעי הטבע ומתמטיקה. באגף נפרד של המוזיאון באתונה מוצגת תערוכה קבועה של עשרות כלי נגינה עתיקים כמו זה שמוצג בתמונה: לירה  "Lira"  כלי נגינה מן החשובים ביוון העתיקה בעל תיבת תהודה העשויה  משריון של צב המחוברת לזוג קרני אייל. המיתולוגיה היוונית מספרת שהרמס בנה את הלירה משריון של צב בבוקר בו נולד, תמורת כלי נגינה זה הסכים האל אפולו שהיה חובב מוסיקה להפוך את הרמס ואת אימו לאלים.

לסיכום - ביקור במוזיאון לטכנולוגיה יוונית קדומה המעוצב ומונגש בצורה מודרנית, מהווה שילוב של תרבות, מדע והסטוריה ומעניק למבקר חוויה מהנה ומעשירה. מומלץ ומתאים בהחלט לביקור משפחתי עם ילדים.

המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע מהשעה 09:00 עד 17:00 הכתובת: רחוב Pindarou 6 במרחק הליכה של 5 דקות מכיכר סינטגמה לכיוון שכונת קולונקי. מחיר כרטיס כניסה 6 יורו למבוגר. כניסה חופשית לילדים.

כתב וצילם: ארנון אריאלי

עוד כתבות מעניינות באתר העיר אתונה : 

סיור גרפיטי באתונה  ||  איצטדיון קלימרמרו  ||  מרכז סטאברוס ניארכוס  || מלונות מומלצים באתונה

.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il