Greece and the islands- אתר יוון והאיים

האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול באתונה

גלית זמיר מספרת על אתונה ועל פארוס

אני בת 67 ובעלי מעל 70 , מאחורינו ניסיון של עשרות שנות  טיולים ומסעות , בעיקר באירופה , החל מגיפ ואוהל  ועד מוטוקראוון , עם הילדים ובלעדיהם.

בשל מגבלות הגיל עברנו לאחרונה לגיחות קצרות יותר , ליעדים מוגדרים והשנה  שוב חזרנו  ליוון , אהבה ישנה. הרבה שנים חצינו את יוון לאורכה ורוחבה החל מהפלופונז ועד גבולותיה הצפוניים עם אלבניה, בולגריה ומקדוניה ומזרחה עם טורקיה, על נופיה  המגוונים ובחלק  מהאיים המרובים שלה. בסתיו שעבר בילינו עשרה ימים מעניינים , ספוגי היסטוריה ומוזיקה בסלוניקי, באביב זה נעזרנו בהמלצות האתר איי יוון ובחרנו  לנסוע לעשרה ימים באתונה ולקנח באי פארוס .

ראו גם : http://www.paros.co.il

רבים מחברינו שאלו "עשרה ימים אתונה, וכי מה יש לעשות בה יותר מיומיים?" מהניסיון האישי אנחנו כבר יודעים שהרבה ערים שוות לפחות עשרה ימים , כולל תל אביב שלנו. באתונה גופא לא היינו כבר הרבה שנים וזכרנו אותה עיר  ים תיכונית, חמה, צפופה וקשה, לא מטופחת במיוחד ועל כן ההפתעה הייתה גדולה בהרבה מי מה שציפינו , מה עוד שהיינו מודעים לקשייה הכלכליים של יוון היום. התמקמנו במלון שהאתר הציע לנו באזור השגרירויות , על הקו הראשי של המטרו שמחבר  בין  שדה התעופה למרכז העיר. קנינו כרטיסי תחבורה לשבוע  והתחלנו לנדוד ברחבי העיר.

עם כניסתה של יוון לאיחוד האירופי ובמיוחד לקראת האולימפיאדה של שנת 2004 אתונה שינתה את פניה ללא הכיר : מצאנו עיר מודרנית , נקייה ושוקקת חיים  24 שעות בימימה , בה מטרו מהמשוכללים באירופה, שדה תעופה רחב ידיים, כבישים רחבים ונוחים , תחבורה ציבורית מעולה. באתונה  שיחזרו בצורה מקורית ומעניינת ביותר איזור תעשיה כבדה ישן והפכו אותו למרכז בילויים כולל אולמי תיאטרון ומועדונים. הכול נגיש במטרו  .

במשך העבודות לחפירת המטרו התגלו עוד משרידיה של העיר הרומית והמתכננים נאלצו להעמיק את הקווים. עי כך בנו  תחנות מטרו בהן רצפות שקופות ואתה מתהלך עליהם מעל העיר הרומית  בכל  הדרה. על קירות התחנות מוצגים אלפי פריטים שנתגלו בחפירות והן ממש כמוזיאון. יש גם מוזיאון ארכיאולוגי חדיש לרגלי האקרופוליס ומדרחוב  נוח  שמקיף את עתיקותיה של אתונה הקלאסית , השרידים הרומיים וחלק מהכנסיות הביזנטיות . המדרחוב  מחבר בין הכיכרות המרכזיות של העיר . גם בו וגם בכיכרות עצמן חנויות, דוכני מזכרות ובתי קפה לרוב. מדי פעם , בשעות שונות של היום או הערב  פגשנו כאן להקות זמר או ריקוד  

יותר מעשרה ימים סובבנו בעיר בין אתריה התיירותיים  והמוזיאונים החדישים , ישבנו בבתי הקפה לאין ספור ושוטטנו בשכונותיה העתיקות של אתונה וגניה המטופחים. גם  אלה  עברו מתיחת פנים , הכול נקי ואסטטי ולכל פינה נעים לחזור . מעבר לאתרים התיירותיים קסמו לנו חיי העיר : בתי קפה, מאפיות וקונדיטוריות, מסעדות מכל הסוגים במאות, נוגעים אלה באלה ותמיד מלאים באנשים  בכול שכונות העיר, אליהם ניתן להגיע בנוחות בקווי המטרו. בשעות הקטנות של הלילה התנועה ברחובות בעיצומה , המסעדות והטברנות מלאות עד אפס מקום ,אוכלים, רוקדים, שומעים מוזיקה ונהנים מהחיים.

אנחנו באים מארץ שאנשים חיים תמיד במתח של מה יהיה מחר וכאן הם חוגגים למרות החובות שלהם לאיחוד.  היוונים עם שהמציא את הדמוקרטיה אבל גם את האנרכיה : ביום מפגינים ובלילה מבלים כאילו אין מחר. ההליכה ברחובות העיר מגלה לעיניים מבנים קלאסיים מרשימים כמו הפרלמנט או האקדמיה , עתיקות ופינות ירוקות בכל מקום. נסענו בטראם החדש לשכונות שעל חוף הים של אתונה, השקפנו על העיר ממרומי גבעת הליקויטוס , אהבנו את מראה האקרופוליס החולש על העיר ומואר בלילה , ביקור בכפר האולימפי המודרני. הימים המתוכננים נגמרו וההנאה מושלמת.

 לאחר עשרת הימים העמוסים בעיר, ירדנו לפיראוס והפלגנו בהמלצת האתר לאי פארוס . מעבורת גדולה ומשוכללת הביאה אותנו תוך ארבע שעות לאי קסום ששייך לאיים הקיקלדיים, חיכה לנו חדר באחד מכפרי החוף  ורכב שכור והתחלנו לנדוד באי. פארוס  אי קטן יחסית כמאתיים קמ"ר . ההר הגבוה ביותר פחות מ800 מטר, אבל הוא חולש על האי וממנו מראה מרהיב על עצמו ועל האיים שמסביב . האי  עשיר במים ובמחצבים ולכן היה מיושב מימי קדם.

על  המורדות   טראסות של חקלאות עתיקה ותחנות רוח רבות. גם היום מייצרים באי יין ודבש , מגדלים עצי תאנים , זיתים  וגם תמרים. השיש שבאי באיכויות טובות, לפי הכתובים חצבו בו גם בשביל היכל המלך שלמה ועד קיברו של נפוליאון. מעבר לנופי הטבע האי מציע הרבה שרידים ארכיאולוגים מתקופות היסטוריות רצופות, המינואית, המיקנית, ההלנית , הרומית והביזנטית . עיר הבירה  שהיא גם  הנמל  למעברות  גם היא עתיקה ואופיינית לערי הים התיכון . סמטאותיה  צרות ונקיות , חנויות אסטטיות , מסעדות ובתי קפה כמנהג  היוונים . יש בעיר גם כנסיה עתיקה מרשימה ביותר בה אלמנטים ארכיטקטוניים דומים לאיה סופיה באיסטנבול.

למי שמתעניין בגיאולוגיה ישמח לדעת שבאי המסלע  פרוע  ביותר ויש  שבילי הליכה מסומנים היטב . אנחנו בחרנו בעונת האביב וגם הפריחה באי קיבלה אותנו בשלל צבעים וריחות , האי משופע בכפרים קטנים שבורקים בלובנם בין ההרים , חופי חול מפורצים וצוקים שנופלים בתלילות לים. כפרי הדייגים של פעם שמרו עדיין על ריחם ואופיים למרות התיירות. לאכול באחת המסעדות הקטנות על הרציף באחד מהם , מול השמש השוקעת זו הייתה הנאה צרופה, בחודש אפריל החופים עוד היו ריקים , אבל הקונדיטוריות והאוכל היווני  במיטבו , האנשים מסבירי פנים וארבעה ימים באי עברו לנו ביעף . הצטערנו שכרטיס הטיסה הביתה חיכה לנו והחלטנו שעוד נחזור  לכאן.

גלית זמיר, ערד.
ראו גם מאמר של גלית זמיר באתר העיר סלוניקי 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 
חולמים על טיול מרתק במרכז וצפון יוון : חצי האי פיליון, המנזרים התלויים במטאורה, כפרי זגוריה וקניון ויקוס, איזור קסטוריה ואגם פרספה, המפלים באדסה, קרפניסי והאגמים ועוד, בואו לייעוץ מקצועי והרכבת מסלול טיול ביוון עם יועץ הטיולים של אתר איי יוון הישראלי, נשב ביחד עם מפה של יוון עם כוסית אוזו ונתכנן ביחד את מסלול הטיול התואם את בקשותיכם, ניתן גם לשלב טיול ביוון עם ערי יוון [אתונה, סלוניקי] ועם איי יוון, ראו הרכבת מסלול טיול ביוון

איי יוון טיפ למבקרים באתונה ורוצים לשלב עם איי יוון :


בכתבה של איציק וגלית זמיר מצוי האי פארוס המרהיב והאטרקטיבי מאד, מי שההפלגה לאי פארוס ארוכה לו מדי [ למרות שהיא עוברת בכיף] יכול לבחור לשלב את אתונה גם עם אחד האיים הקרובים לאתונה ושההפלגה אליהם קצרה, ניתן להגיע אליהם למספר ימים של חופשה או פשוט לבקר בהם במסגרת טיול יום מאתונה : אגינה, אגיסטרי, קיאה, אנדרוס, הידרה, ספצאס, אוויה.

 


פארוס

 

 

 


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il